po út st čt so ne

Ve středu 10. února uběhlo přesně 60 let od chvíle, kdy se z poválečného kina Demokracie stalo kino Panorama Mír, a Krnovanům byla poprvé představena širokoúhlá projekce. Protože sál kina kvůli epidemickým důvodům stále čeká své první letošní návštěvníky, oslavy kulatin se musí zatím obejít bez nich. Pracovníci MIKS Krnov se však rozhodli připomenout dnešním divákům podrobněji tuto historickou událost, při které byly provedeny razantní stavební zásahy v budově Dělnického domu a díky vybavení se Krnov (jako později ještě několikrát) zařadil mezi města s nejmodernějším kinosálem v zemi.

Dělnický dům Krnov

Dělnický dům v Krnově

Pro připomenutí tohoto významného výročí připravujeme publikaci, venkovní výstavu na panelech před gymnáziem a ožijí také vitríny, ve kterých bývá zveřejňován program. Mnoho informací i soutěží proběhne postupně na našich sociálních sítích a těšíme se také, až z historických projektorů budeme moci představit některé z tehdejších titulů.

Mnoho unikátních materiálů je uschováno v archivu kina. „Kolegové i kolegyně si mne dobírají, že schraňuji nejen techniku, ale i kdejaký cár papíru. Občas jsme se kvůli nedostatku místa i lehce nepohodli, ale v současné chvíli se nám mnoho těchto dokumentů hodí. Chybí nám ovšem podrobnější starší dokumentace právě z 60. a 70. let, takže prosíme všechny naše příznivce, pokud mají doma například snímky z akcí v kině nebo na rodinných fotografiích najdou propagaci kina či jeho rekonstrukci, zda by nám je mohli poskytnout. Stejně tak nás potěší například staré průkazy filmového klubu, vstupenky a další suvenýry. Víme, že v té době byly některé akce zaznamenávány i na filmový pás, ale netuším, zda se některý z těchto záznamů zachoval. Pokud je nebudete chtít muzeu a kinu věnovat, budou během zápůjčky vytvořeny jejich kopie a samozřejmě vám je vrátíme,“ obrací se na veřejnost dlouholetý vedoucí kina Pavel Tomešek.

Výlet do historie

Historie projekce „živých fotografií“ v našem městě však sahá mnohem hlouběji a poprvé byly jeho obyvatelům představeny už v roce 1897. Na přelomu 19. a 20. století probíhaly projekce nepravidelně v pronajatých bytech, později sálech hotelů a restaurací. Již v roce 1912 byla postavena budova, která sloužila jako kino pro 200 diváků, a která byla zbořena až na přelomu 70. a 80. let 20. století při stavbě Prioru, přičemž poválečné generace Krnovanů ji znaly jako Divadélko. Kapacita ani technické vybavení už nebyly dostatečné, a proto byla v roce 1928 otevřena budova Městského divadla, která byla vybavena i pro filmovou projekci (Národní kino).

Rozvíjející se průmysl zaměstnával vysoký počet dělníků, kteří se organizovali do spolků a politických stran. Ve městě s převahou německy hovořícího obyvatelstva byla pozice sociální demokracie natolik silná, že si nechala vybudovat reprezentativní sídlo na břehu řeky Opavy. V roce 1903 byl dokončen Dělnický dům, v němž se mimo jiné nacházel i sál, který dokázal pojmout až 2 000 návštěvníků. Z té doby chybí podrobnější údaje a první doložené pravidelné filmové projekce jsou z roku 1917.  V roce 1930 bylo kino vybaveno aparaturou pro zvukový film, do té doby byla představení němá pouze s hudebním doprovodem. V roce 1934 ho převzalo město a po roce 1948 bylo přejmenováno na kino Demokracie.

 

Sál Dělnického domu 

         

Sál kina Demokracie

Když byl v roce 1956 v ČSSR představen širokoúhlý film, ihned se stal fenoménem. Bylo proto rozhodnuto, že kina, u kterých to bude možné, budou přestavěna na tento typ projekce. V divadle byly úpravy zamítnuty s ohledem na náročnost a pro rekonstrukci bylo vybráno kino Demokracie, jehož technický stav již nevyhovoval. Rekonstrukce začala v roce 1958 podle projektu architekta Lubomíra Šlapety (1908-1983, architekt a autor nerealizované úpravy krnovského nádraží. Jeho dvojče Čestmír je autorem budovy SPgŠ). Při úpravách byl zazděn rohový vchod od řeky a vznikl nový vstup do kina z boku budovy. Patrový sál byl nahrazen vyvýšeným hledištěm a projekční plocha opticky vyplnila celou pohledovou stěnu.

původní vchod do kina Demokracie


Kino bylo v roce 1961 otevřeno jako Panorama Mír, přičemž první z názvů se postupně vytratil, a protože byl kladen důraz na šíři filmového plátna, po zprovoznění 70mm projekce byl název změněn na Mír 70.

Kino Panorama Mír po otevření. Povšimněte si fasády, která čeká na dnešní sgrafita.

Městská kronika z roku 1961 uvádí:

10. únor:   

Od rána prší. Průměrná denní teplota je plus 4 °C.
Dnes se koná slavnostní zahájení provozu nového kina „Mír“. Kino je v budově bývalého kina „Demokracie“. Ideový projekt na adaptaci prováděl akademický architekt Šlapeta z Olomouce. Kino má 560 polštářovaných sedadel, hlediště je amfiteatrálně uspořádáno (do paraboly) a je jedním z nejmodernějších nejen v Severomoravském kraji.

Ve vestibulu kina je socha „Mír“ od akademického sochaře Miroslava Jíravy z Prahy.

Výtvarné řešení interiérů provedl akademický malíř Zdeněk Máčel z Krnova.

Technický projekt provedl Okresní stavební podnik v Krnově.

Vzhled hlediště je překrásný. Sedadla rudá, polštářované boky zelené, projekční plocha bílá. Všechno je solidně provedeno. Sedadla dodal n. p. TON ve Valašském Meziříčí.

Zvuková aparatura je dílem českých rukou. Dodala ji TESLA v Praze.

Úprava kina na širokoúhlý film si vyžádala finančního nákladu 1.750.000,- Kčs.

První představení bylo zahájeno promítáním českého širokoúhlého filmu „Smyk“. První představení bylo jen pro zvané hosty.

Předseda Městského národního výboru v Krnově soudruh Josef Bača pronesl zahajovací řeč a uvítací projev. Zmínil se o tom, že se tímto kinem dostává krnovské veřejnosti důstojného kulturního podniku.

Jak se měnilo kino za 60 let své existence? Jak se vyvíjela kvalita promítání a pohodlí pro diváky? To vše se ve zkratce dozvíte v našem videu:

 

60 let kina Mír v Krnově

Jak se měnilo kino za 60 let své existence? Jak se vyvíjela kvalita promítání a pohodlí pro diváky? To vše se ve zkratce dozvíte v našem videu:


Vstupenky lze zakoupit v pokladně kina Mír 70 (pokladna bude otevřena 1 hodinu před začátkem prvního představení) – pokud možno plaťte bezhotovostně, nebo v TIC Krnov.

Nákup vstupenek přes internet je možný nejpozději 1 hodinu před začátkem představení. Rezervace on-line jsou umožněny pouze majitelům Filmové karty a Bio Senior karty.

Při příchodu musí všichni diváci prokázat splnění jedné z následujících podmínek:

  • doložit negativní RT-PCR test starý nejvýše 72 hodin (platí pouze pro osoby mladší 18 let, nebo osoby, které se nemohou podrobit očkování proti covid-19 pro kontraindikaci),
  • doložit prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce,
  • aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní

Děti do 12 let nemusí prokazovat výše uvedené.

Navíc všichni přítomní musí mít po celou dobu nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95 / N95).

Respirátor lze sundat pouze na dobu nezbytně nutnou ke konzumaci potravin a pokrmů včetně nápojů (platí pro vestibul i sál).

 

Zdroj:

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR Č. j.: MZDR 15757/2020-61/MIN/KAN (ochrana dýchacích cest)

Mimořádné opatření MZČR ze dne 29. 12. 2021 (omezení maloobchodního prodeje zboží a poskytování služeb)

 

Co si o krnovském kině v průběhu let mohli povídat obyvatelé města? Dozvíte se v komiksových minirozhovorech v našem videu:

Hrajeme 13.–19. 1.

do 15 let nepřístupný, titulky, horor, vstupné: 130 Kč

USA 2022, režie: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett, 114 min.

Dvacet pět let poté, co poklidné městečko Woodsboro šokovala série brutálních vražd, si nový vrah znovu nasazuje známou bílou masku ducha. Začne pronásledovat skupinu teenagerů, aby vzkřísil tajemství ze smrtící minulosti města. Neve Campbell ("Sidney Prescott"), Courteney Cox ("Gale Weathers") a David Arquette ("Dewey Riley") se vrací ve svých ikonických rolích v hororu Scream, aby konečně odhalili skutečnou tvář vraha.

Nákup a rezervace vstupenek: (postup a pravidla)

POZOR, všichni návštěvníci jsou povinni dodržovat aktuální opatření

Čt 13. 1. ve 20.00 ZDE

Pá 14. 1. ve 20.00 ZDE

So 15. 1. ve 20.00 ZDE

Ne 16. 1. ve 20.00 ZDE

Po 17. 1. v 17.45 ZDE

Út 18. 1. v 17.45 ZDE

St 19. 1. v 17.45 ZDE

Další informace: Forum Film      ČSFD